DZIENNIK ELEKTRONICZNY
Warsztaty- Świąteczna bombka w 1c
Zapach pierniczków i pomarańczy, świąteczne przeboje, różne przybory plastyczne oraz dużo zabawy- tak byśmy zdefiniowali świąteczne warsztaty w 1c pod tytułem Zrób swoją świąteczną bombkę. Dziękujemy naszej prowadzącej Pani Sylwii Żebrowskiej za niesamowity klimat podczas tych warsztatów! Joanna Seliga
PODSUMOWANIE AKCJI „BOŻONARODZENIOWA PACZKA DLA BOHATERA”
Serdecznie podziękowania dla wszystkich Uczniów i Nauczycieli za włączenie się w akcję charytatywną „XIV Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera". Dzięki Waszemu zaangażowaniu, otwartości serca i hojności udało się zebrać ogromną ilość żywności, środków czystości i przede wszystkim przepięknych, własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami dla Kombatantów, czyli tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, więc też naszą. Dziękuję! Szczególne podziękowania kieruję do Uczniów i Wychowawców kl. 2b, 2c, 3a, 3b, 5a, 5e, 6b i 7a, którzy bardzo mocno wsparli tę akcję. Dziękuję Wam!
Dary zostały złożone dnia 7 grudnia br. w Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Waldorffa 21 w Warszawie.
Anna Michalak – koordynator akcji
„Wierszyki łamiące języki”
5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się I Gminny Konkurs Logopedyczno – Recytatorski „Wierszyki łamiące języki”, który zgromadził 18 uczniów z klas 1 – 3 ze szkół podstawowych w Piastowie. Wydarzenie miało na celu promowanie poprawnej wymowy oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich. Uczestnicy prezentowali wiersze, które wymagały precyzyjnej artykulacji i wyrazistej interpretacji.
Jury, składające się z nauczycieli logopedów, oceniało występy pod kątem dykcji, interpretacji i ogólnego wyrazu artystycznego. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze, a młodzi uczestnicy wykazali się dużym talentem i zaangażowaniem.
I miejsce zajęła Julia Dobrzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2, która recytowała wiersz „Żuczek”, II – Agata Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 5, która zaprezentowała wiersz „Kopareczka” D. Wawiłow, III - Zuzanna Krukowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 z wierszem „Szarpac
Pasowanie na czytelnika klasa 1b
05. 12. odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów z klasy 1b. Dzieci chętnie podzieliły się swoimi zainteresowaniami czytelniczymi, złożyły uroczyste przyrzeczenie, otrzymały pamiątkowe Paszporty czytelnicze, a także złożyły pamiątkowe podpisy.
"Bałwankowy zawrót głowy " 1b
6 grudnia w 1b zostały zorganizowane zajęcia plastyczno – techniczne. Podczas spotkania uczniowie mieli za zadanie wykonać bałwanka z czapką z włóczki. Każdy wychowanek miał do dyspozycji przygotowane materiały, m.in.: kule styropianowe, białe skarpety, kolorowe paski włóczki, cekiny, śnieżynki, plastikowe oczka, bombki. Następnie wychowawca pokazywał co należy zrobić, aby powstał piękny bałwanek. Najtrudniejszym etapem okazała się czapka z włóczki, która wymagała sprawnego posługiwania się paluszkami. Kolejnym krokiem było ozdobienie bałwanka, pokolorowanie szaliki, doklejenie oczek, namalowanie buzi. Zabawowa forma pracy na zajęciach dawała uczniom dużo radości i satysfakcji z wykonanej pracy. Edyta Braun
Drodzy Uczniowie!
1 grudnia rozpoczęliśmy Adwent - szczególny czas w roku liturgicznym - radosne oczekiwanie na narodziny Bożego Syna. Z tej okazji zapraszamy do drugiej w naszej szkole edycji szkolnego kalendarza adwentowego. Codziennie na przerwie po 2. lekcji na tablicy koło stołówki pojawiają się ciekawostki związane z Adwentem i Bożym Narodzeniem, krótkie rozważania oraz zadania, które pomogą nam przygotować nasze serca na narodzenie Jezusa. Ćwiczmy się w dobru, życzliwości, otwartości na drugiego człowieka! Z radością odnajdujmy Jezusa w sobie i drugim człowieku.
Do wspólnej zabawy zapraszają katecheci.
DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE
5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili akcję "Podzielmy się sercem", w ramach której częstowali uczniów i pracowników szkoły upieczonymi przez siebie ciasteczkami w kształcie serca. W ten słodki sposób zachęcali do pomagania potrzebującym. Po południu zaś odbyło się świąteczne spotkanie dla wolontariuszy. Był to czas wzajemnego poznawania się i rozmów przy słodkim poczęstunku. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć oraz prezentacji ukazującej działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.
wolontariat-_prezentacja.pdf
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia.
W tym dniu w klasie 1A odbyły się zajęcia, których celem było przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnością.
Dzieci uczyły się w działaniu. Podczas zabawy doświadczały w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową.
Dzieci z opaskami na oczach pokonywały tory przeszkód, wykonywały proste czynności, zadania manualne. Miały możliwość spróbować metody poruszania się z laską. Zapoznały się też z alfabetem Braille’a. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących.
Kolejnymi zadaniami, przed którymi stanęły dzieci były ćwiczenia, polegające na rozmowie bez słów, przekazywaniu informacji za pomocą mowy niewerbalnej, odczytywaniu z ruchu ust i rozmowa z zasłoniętymi uszami. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności, z jakimi borykają się osoby
3c i 2c na WARSZTATACH W OŚRODKU EDUKACJI TECHNICZNEJ PINOKIO
Dziś byliśmy na wspaniałej wycieczce, gdzie dowiedzieliśmy się, jak powstają meble, jakich narzędzi używa stolarz, czym różnią się poszczególne gatunki drewna i do czego mogą być wykorzystane. Później poznaliśmy współczesne urządzenia do obróbki drewna, stare techniki stolarskie. Następnie wykonywaliśmy samodzielnie karmniki. Oczywiście było ognisko z pieczeniem kiełbasek i gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Było naprawdę SUPER Beata Węglarczyk
1A w andrzejkowy piątek
W andrzejkowy piątek dzieci z klasy 1a przygotowały niespodzianki dla dzieci ze wszystkich klas. Podczas przerw, można było dotknąć magiczną kulę i za jej pomocą zagwarantować sobie spełnienie marzenia wrzuconego do czarodziejskiego kapelusza. Ciasteczka, te od wróżb, ktoś zjadł. Zostawił jednak wróżby, dzięki którym można było poznać swoją zawodową przyszłość. W naszej szkole jest wielu przyszłych aktorów, lekarzy, naukowców. Jednak dzieci doskonale wiedzą, że ich przyszłość i powodzenie zależy od nich samych. A dni takie jak ten są jedynie pretekstem do dobrej zabawy.
Pasowanie na czytelnika 1a
02.12 odbyło się pasowanie uczniów z klasy 1a na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej nr 5. Uroczystą przysięgę poprzedziła rozmowa na temat zainteresowań czytelniczych dzieci oraz zasad panujących w bibliotece. Uczniowie otrzymali Paszporty czytelnika, złożyli pamiątkowe podpisy na arkuszu, który zawiśnie na ścianie w bibliotece. Na koniec dzieci mogły wypożyczyć książki.
Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor Ewa Nowacka.
Pasowanie na czytelnika - 1c
28.11. uczniowie z klasy 1c zostali oficjalnie włączeni w poczet czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej nr 5. Po krótkiej rozmowie o książkach uczniowie złożyli uroczystą przysięgę czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali Paszporty czytelnika oraz złożyli podpisy na pamiątkowym arkuszu.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych w naszej szkole odbyły się lekcje, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica między osobami niewidomymi, słabowidzącymi a ociemniałymi. Poznaliśmy alfabet Braille'a i jak się go czyta oraz jakie są udogodnienia dla niewidomych, np. czym jest tyflografika, w jaki sposób używa się testera kolorów czy penfriend'a. Odkryliśmy kilka faktów o osobach niewidomych i w jaki sposób postępować wobec nich.
ANDRZEJKOWE ZABAWY
Piątek był dniem zabaw andrzejkowych. Dziewczynki z klasy 7b zorganizowały Andrzejkową Belgijkę, a Janek i Maja z 8c przygotowali dla uczniów wróżby. Super, że nasza szkoła jest miejscem, w którym możemy się przez chwilę oderwać od nauki i mieć przestrzeń na zabawę. ♥️
6
Światowy Dzień Pluszowego Misia
„Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś!” Helena Bechlerowa.
To hasło zainspirowało nas do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wielu uczniów i nauczycieli przekroczyło 25 listopada próg szkoły w towarzystwie swojej przytulanki. Podczas lekcji poznali historię powstania tego wiernego i niezawodnego przyjaciela oraz wykonali tematyczne prace plastyczne.
Najmilszym momentem dnia były przerwy podczas, których wszyscy zasiadali na korytarzach by podzielić się historiami o swoich misiach i opowiedzieć rówieśnikom o wspólnie przeżytych przygodach
„Nie obejdzie się bez misia…” pisała w wierszu Maria Czerkawska, a Miś Uszatek śpiewał, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…”. Dlatego trudno wyobrazić sobie bardziej miły i przytulny dzień, niż właśnie ten. Do zobaczenia za rok 🙂
Samorząd Uczniowski
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
W tym dniu pod hasłem „Nasz szkoła miejscem życzliwości i akceptacji” odbył się szereg działań mających na celu uwrażliwienie na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych emocji, promowanie uprzejmości i budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich.
Na drzwiach sal szkolnych pojawiły się inspirujące hasła. Na tablicy SU wywieszone zostały zrywki z miłym słowem dla każdego. W strefie życzliwości uczniowie losowali kartki z zadaniami, których wykonanie miało sprawić radość drugiej osobie oraz otrzymali mentalne wsparcie w postaci pozytywnych cytatów. Na koniec mogli zrobić wspólne przyjacielskie zdjęcie w uśmiechniętej foto ramce.
Śmiało możemy stwierdzić, że był to chyba najserdeczniejszy dzień w szkole. Po powrocie do domu dzięki interaktywnej tablicy Padlet uczniowie
Wyróżnienie w XVIII Turnieju Recytatorskim "Fascynacje"
W dniu 27 listopada 2024 r. Michał Kordaczuk (kl. 4c) i Zofia Łyp (kl. 7a) reprezentowali naszą szkołę w XVIII Turnieju Recytatorskim "Fascynacje", organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie
Tegoroczny turniej nosił tytuł: Poezja okiem łagodnym i okiem hardym, by nie żyć w świecie z wyobraźni odartym. Wybór antologii współczesnej - by mieć radość ze sztuki doczesnej.
Dzieci i młodzież bardzo licznie zebrani na finałowym przesłuchaniu zaprezentowali szeroki wybór wierszy poetów współczesnych.
Nasi uczniowie wspaniale wyrecytowali wybrane przez siebie wiersze i godnie reprezentowali naszą szkołę.
Talent i praca naszych uczniów zostały dostrzeżone przez komisję konkursową - Michał Kordaczuk (kl. 4c) został laureatem 3. miejsca w kategorii wiekowej kl. 4-6.
Serdecznie gratulujemy rewelacyjnego występu i wyróżnienia! Liczymy na więcej!
XIV FESTIWAL PIOSENKI Z DOBRYM TEKSTEM ,,MUZYCZNA JESIEŃ”
W październiku 2024r. odbyła się 14 edycja Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem ,,Muzyczna Jesień”. To wydarzenie, którego celem jest promocja polskich piosenek z wartościowym tekstem. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych.
I etap to kwalifikacje online, podczas których oceniane były nagrania z występami.
II etap to przesłuchania finałowe zorganizowane w Domu Kultury ,,Miś” w Ursusie.
19 października odbył się Koncert Laureatów. Uczennice z naszej szkoły NELA SIWOŁOWSKA i ZOSIA RĘBIŃSKA z klasy 6c otrzymały WYRÓŻNIENIE w kategorii zespołowej 11-14 lat. Dziewczynki zaśpiewały w duecie piosenkę pt. ,,Radość najpiękniejszych lat” z repertuaru Anny Jantar.
GRATULUJEMY!!!