Sztandar
UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA I PRZEKAZANIA SZKOLE SZTANDARU 9 LUTEGO 2006 ROKU
Rodzice Chrzestni Sztandaru:
Zbigniew Gęsicki – Syn Patrona
Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama” – Uczestniczka „Akcji Kutschera”
Zdzisław Brzeziński – Burmistrz Miasta Piastowa
Program uroczystości:
-
godzina 10:00 – Msza Święta z poświęceniem sztandaru w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy Al. Krakowskiej w Piastowie
-
godzina 11:30 – Część oficjalna oraz artystyczna w budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Pułaskiego 6/8
-
godzina 13:00 – Poczęstunek
Po uroczystości – relacje uczniów
W dniu 9.02.2006 r. odbyła się uroczystość przekazania sztandaru naszej szkole. O godzinie 10:00 goście, grono pedagogiczne i uczniowie zebrali się na uroczystej Mszy Świętej w kościele M. B. Częstochowskiej, podczas której biskup Tadeusz Pikus poświęcił sztandar. „Rodzicami chrzestnymi” zostali p. Zbigniew Gęsicki – syn naszego patrona, p. Maria Stypułkowska – Chojecka „Kama” i p. Zbigniew Brzeziński – burmistrz Piastowa.
Druga część uroczystości odbyła się w szkole. Delegacje klas złożyły ślubowanie. Następnie głos zabierali goście, którzy wypowiadali się serdecznie. Najbardziej poruszyły nas refleksje Pani Marii – „Kamy”, która bardzo ciepło wspominała Zbigniewa Gęsickiego „Juno”.
Sponsorzy i Przyjaciele szkoły wbijali też symoliczne, pamiątkowe gwoździe.
Koło teatralne zachwyciło wszystkich znakomicie przygotowaną częścią artystyczną. Łącząc sztukę z multimediami, uczniowie odtworzyli przebieg akcji na kata Warszawy – Franza Kutscherę. Goście nie ukrywali wzruszenia.
Po uroczystości, zaproszeni goście udali się do naszej stołówki szkolnej na poczęstunek.
Na uwagę i podkreślenie zasługuje zachowanie wszystkich obecnych na uroczystości uczniów, było wzorowe.
Agnieszka Ł. klasa IIIB.Dziewiąty dzień lutego 2006r stał się jednym z najważniejszych dni dla naszego gimnazjum. Wtedy to odbyło się uroczyste poświecenie sztandaru szkoły. Naszym patronem został wielki i odważny Polak – Zbigniew Gęsicki „Juno”, który swojemu krótkiemu życiu potrafił nadać sens.
W dzień uroczystości kombatanci, przedstawiciele wielu piastowskich organizacji oraz grono pedagogiczne wraz z uczniami szkoły, zgromadzili się w kościele na wspólnej mszy świętej, podczas której nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru naszej szkoły.
Kościół wypełnił się zaproszonymi gośćmi. Kombatanci z dumą poprawiali swoje opaski, które świadczyły o ich czynnym udziale w powstaniu. Grono pedagogiczne, lekko podenerwowane wielkością gali, zajmowało wraz z wyżej wymienionymi kombatantami pierwsze rzędy ławek. Resztę kościoła wypełnili przedstawiciele klas oraz piastowianie, którzy chcieli przyjrzeć się uroczystości.
Równo o godzinie 10 przez główną nawę przedefilowało dumnym, marszowym krokiem dziewięć pocztów sztandarowych, w tym jeden nie niósł sztandaru. Zatrzymali się przed samym ołtarzem i na komendę: „Salut!” pochylili się przed Chrystusem.
Podczas mszy swoją obecnością zaszczycił nas sam biskup Tadeusz Pikus, który w obecności „rodziców chrzestnych” poświęcił sztandar. Opowiedział nam również o samym patronie i bohaterstwie, odwadze oaz poświęceniu, którymi, jak rzekł „Juno” imponował swoim kolegom i koleżankom. Poważną i odpowiedzialną funkcją „rodziców chrzestnych” sztandaru zostali zaszczyceni: p. Maria Stypułkowska – Chojecka –„Kama”, koleżanka „Juno”, p. Zbigniew Gęsicki – syn naszego patrona oraz burmistrz miasta Piastowa – p. Zbigniew Brzeziński.
Po zakończeniu mszy, uroczystość przeniosła się do gimnazjum, gdzie powitano gości oklaskami, po czym odbyło się uroczyste symboliczne wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru. Po tej ceremonii, rozpoczęła się część nieoficjalna. Szkolne kółko teatralne, zaprezentowało spektakl, którego treścią było przekazanie informacji zwiazanych ze Zbigniewem Gęsickim „Juno” i akcji „Kutschera”. Z zaciekawieniem oglądano spektakl. Była to świetna forma przekazania w niebanalny sposób rzeczy, które są ważne również dla młodego pokolenia.
Galę kończył bankiet zorganizowany w stołówce.
Cała uroczystość udała się doskonale, a przedstawiciele uczniów, zachowywali się wzorowo. Niewątpliwie był to jeden z najwspanialszych, najważniejszych i najbardziej podniosłych dni w życiu Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” .
Szkoła z dumą i odpowiedzialnością podjęła się kształcić młodych ludzi na wzór bohatera oraz godnie nosić jego imię.
Marta G. klasa IIIB
17.02.2006-
Pozostałe informacje