Na zakończenie pracy z mitami greckimi uczniowie klas 5c i klasy 5e wcielili się w wybranych bohaterów mitologicznych. Opowiedzieli o swoim pochodzeniu, atrybutach, przygodach. Na lekcji polskiego pojawili się: Zeus, Hera, Atena, Afrodyta, Demeter, Persefona, Posejdon, Hades, Tanatos, Dionizos, Syzyf, Orfeusz, Prometeusz. Na zakończenie pracy z mitami greckimi uczniowie klas 5c i klasy 5e wcielili się w wybranych bohaterów mitologicznych. Opowiedzieli o swoim pochodzeniu, atrybutach, przygodach. Na lekcji polskiego pojawili się: Zeus, Hera, Atena, Afrodyta, Demeter, Persefona, Posejdon, Hades, Tanatos, Dionizos, Syzyf, Orfeusz, Prometeusz.
MITY
- 2
Harmonogram zebrań 12.12.2024
Dzień Świętego Mikołaja
6 grudnia obchodziliśmy tradycyjnie dzień Świętego Mikołaja. Święto obchodzone z niezwykłym entuzjazmem i ciepłem przyniosło nam dużo uśmiechu. Uczniowie w świątecznych nastrojach wręczali sobie upominki , wspólnie ciesząc się z radości jaką daję obdarowywanie innych. Serduszka wszystkich wypełniły się radością i nadzieją, przywołując ducha świąt Bożego Narodzenia. Samorząd Uczniowski
Mikołajki w 1 d 🙂
A tak 1d świętowała 6 grudnia - Dzień Mikołajkowy 🙂
4
Warsztaty- Świąteczna bombka w 1c
Zapach pierniczków i pomarańczy, świąteczne przeboje, różne przybory plastyczne oraz dużo zabawy- tak byśmy zdefiniowali świąteczne warsztaty w 1c pod tytułem Zrób swoją świąteczną bombkę. Dziękujemy naszej prowadzącej Pani Sylwii Żebrowskiej za niesamowity klimat podczas tych warsztatów! Joanna Seliga
4
PODSUMOWANIE AKCJI „BOŻONARODZENIOWA PACZKA DLA BOHATERA”
Serdecznie podziękowania dla wszystkich Uczniów i Nauczycieli za włączenie się w akcję charytatywną „XIV Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera". Dzięki Waszemu zaangażowaniu, otwartości serca i hojności udało się zebrać ogromną ilość żywności, środków czystości i przede wszystkim przepięknych, własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami dla Kombatantów, czyli tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, więc też naszą. Dziękuję! Szczególne podziękowania kieruję do Uczniów i Wychowawców kl. 2b, 2c, 3a, 3b, 5a, 5e, 6b i 7a, którzy bardzo mocno wsparli tę akcję. Dziękuję Wam!
Dary zostały złożone dnia 7 grudnia br. w Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Waldorffa 21 w Warszawie.
Anna Michalak – koordynator akcji31
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
„Wierszyki łamiące języki”
5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się I Gminny Konkurs Logopedyczno – Recytatorski „Wierszyki łamiące języki”, który zgromadził 18 uczniów z klas 1 – 3 ze szkół podstawowych w Piastowie. Wydarzenie miało na celu promowanie poprawnej wymowy oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich. Uczestnicy prezentowali wiersze, które wymagały precyzyjnej artykulacji i wyrazistej interpretacji.
Jury, składające się z nauczycieli logopedów, oceniało występy pod kątem dykcji, interpretacji i ogólnego wyrazu artystycznego. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze, a młodzi uczestnicy wykazali się dużym talentem i zaangażowaniem.
I miejsce zajęła Julia Dobrzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2, która recytowała wiersz „Żuczek”, II – Agata Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 5, która zaprezentowała wiersz „Kopareczka” D. Wawiłow, III - Zuzanna Krukowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 z wierszem „Szarpacz” M. Strzałkowskiej. Wyróżnienie zdobyła Pola Korsan ze Szkoły Podstawowej nr 5, która wyrecytowała „Wiersz o Oli” S.Chmiel.
Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy drobne upominki w podziękowaniu za udział w konkursie. Fundatorem nagród oraz słodkiego poczęstunku dla gości była Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 5.
Wydarzenie okazało się nie tylko świetną okazją do rywalizacji, ale także do integracji uczniów i promocji języka polskiego.6
Pasowanie na czytelnika klasa 1b
05. 12. odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów z klasy 1b. Dzieci chętnie podzieliły się swoimi zainteresowaniami czytelniczymi, złożyły uroczyste przyrzeczenie, otrzymały pamiątkowe Paszporty czytelnicze, a także złożyły pamiątkowe podpisy.
"Bałwankowy zawrót głowy " 1b
6 grudnia w 1b zostały zorganizowane zajęcia plastyczno – techniczne. Podczas spotkania uczniowie mieli za zadanie wykonać bałwanka z czapką z włóczki. Każdy wychowanek miał do dyspozycji przygotowane materiały, m.in.: kule styropianowe, białe skarpety, kolorowe paski włóczki, cekiny, śnieżynki, plastikowe oczka, bombki. Następnie wychowawca pokazywał co należy zrobić, aby powstał piękny bałwanek. Najtrudniejszym etapem okazała się czapka z włóczki, która wymagała sprawnego posługiwania się paluszkami. Kolejnym krokiem było ozdobienie bałwanka, pokolorowanie szaliki, doklejenie oczek, namalowanie buzi. Zabawowa forma pracy na zajęciach dawała uczniom dużo radości i satysfakcji z wykonanej pracy. Edyta Braun
3
Drodzy Uczniowie!
1 grudnia rozpoczęliśmy Adwent - szczególny czas w roku liturgicznym - radosne oczekiwanie na narodziny Bożego Syna. Z tej okazji zapraszamy do drugiej w naszej szkole edycji szkolnego kalendarza adwentowego. Codziennie na przerwie po 2. lekcji na tablicy koło stołówki pojawiają się ciekawostki związane z Adwentem i Bożym Narodzeniem, krótkie rozważania oraz zadania, które pomogą nam przygotować nasze serca na narodzenie Jezusa. Ćwiczmy się w dobru, życzliwości, otwartości na drugiego człowieka! Z radością odnajdujmy Jezusa w sobie i drugim człowieku.
Do wspólnej zabawy zapraszają katecheci.
DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE
5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili akcję "Podzielmy się sercem", w ramach której częstowali uczniów i pracowników szkoły upieczonymi przez siebie ciasteczkami w kształcie serca. W ten słodki sposób zachęcali do pomagania potrzebującym. Po południu zaś odbyło się świąteczne spotkanie dla wolontariuszy. Był to czas wzajemnego poznawania się i rozmów przy słodkim poczęstunku. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć oraz prezentacji ukazującej działalność Szkolnego Koła Wolontariatu.
wolontariat-_prezentacja.pdf8
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia.
W tym dniu w klasie 1A odbyły się zajęcia, których celem było przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnością.
Dzieci uczyły się w działaniu. Podczas zabawy doświadczały w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową.
Dzieci z opaskami na oczach pokonywały tory przeszkód, wykonywały proste czynności, zadania manualne. Miały możliwość spróbować metody poruszania się z laską. Zapoznały się też z alfabetem Braille’a. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących.
Kolejnymi zadaniami, przed którymi stanęły dzieci były ćwiczenia, polegające na rozmowie bez słów, przekazywaniu informacji za pomocą mowy niewerbalnej, odczytywaniu z ruchu ust i rozmowa z zasłoniętymi uszami. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością słuchową.
Dzieci miały też możliwość spróbowania swoich sił w chodzeniu o kulach.
Blok zajęć zakończył się przygotowaniem plakatu.4
3c i 2c na WARSZTATACH W OŚRODKU EDUKACJI TECHNICZNEJ PINOKIO
Dziś byliśmy na wspaniałej wycieczce, gdzie dowiedzieliśmy się, jak powstają meble, jakich narzędzi używa stolarz, czym różnią się poszczególne gatunki drewna i do czego mogą być wykorzystane. Później poznaliśmy współczesne urządzenia do obróbki drewna, stare techniki stolarskie. Następnie wykonywaliśmy samodzielnie karmniki. Oczywiście było ognisko z pieczeniem kiełbasek i gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Było naprawdę SUPER Beata Węglarczyk15
1A w andrzejkowy piątek
W andrzejkowy piątek dzieci z klasy 1a przygotowały niespodzianki dla dzieci ze wszystkich klas. Podczas przerw, można było dotknąć magiczną kulę i za jej pomocą zagwarantować sobie spełnienie marzenia wrzuconego do czarodziejskiego kapelusza. Ciasteczka, te od wróżb, ktoś zjadł. Zostawił jednak wróżby, dzięki którym można było poznać swoją zawodową przyszłość. W naszej szkole jest wielu przyszłych aktorów, lekarzy, naukowców. Jednak dzieci doskonale wiedzą, że ich przyszłość i powodzenie zależy od nich samych. A dni takie jak ten są jedynie pretekstem do dobrej zabawy.
1
Pasowanie na czytelnika 1a
02.12 odbyło się pasowanie uczniów z klasy 1a na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej nr 5. Uroczystą przysięgę poprzedziła rozmowa na temat zainteresowań czytelniczych dzieci oraz zasad panujących w bibliotece. Uczniowie otrzymali Paszporty czytelnika, złożyli pamiątkowe podpisy na arkuszu, który zawiśnie na ścianie w bibliotece. Na koniec dzieci mogły wypożyczyć książki.
Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor Ewa Nowacka.
Pasowanie na czytelnika - 1c
28.11. uczniowie z klasy 1c zostali oficjalnie włączeni w poczet czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej nr 5. Po krótkiej rozmowie o książkach uczniowie złożyli uroczystą przysięgę czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali Paszporty czytelnika oraz złożyli podpisy na pamiątkowym arkuszu.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych w naszej szkole odbyły się lekcje, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica między osobami niewidomymi, słabowidzącymi a ociemniałymi. Poznaliśmy alfabet Braille'a i jak się go czyta oraz jakie są udogodnienia dla niewidomych, np. czym jest tyflografika, w jaki sposób używa się testera kolorów czy penfriend'a. Odkryliśmy kilka faktów o osobach niewidomych i w jaki sposób postępować wobec nich.
3
ANDRZEJKOWE ZABAWY
Piątek był dniem zabaw andrzejkowych. Dziewczynki z klasy 7b zorganizowały Andrzejkową Belgijkę, a Janek i Maja z 8c przygotowali dla uczniów wróżby. Super, że nasza szkoła jest miejscem, w którym możemy się przez chwilę oderwać od nauki i mieć przestrzeń na zabawę. ♥️
6
SZLACHETNA PACZKA
Aktualności